Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-03-07 15:25:10

Warsztaty pisankarskie dla dorosłych

2017-04-0118:00 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Warszawa

W kwietniu zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisankarskie dla dorosłych! Zajęcia poprowadzą znane artystki ludowe z regionu kurpiowskiego – Wiesława Bogdańska i Halina Witkowska, które pokażą, jak ozdobić wydmuszki za pomocą dwóch niezwykłych technik – te

Cena biletu: 150 PLN

Wiesława Bogdańska to laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Na co dzień prowadzi warsztaty z plastyki obrzędowej na każdą porę roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Zajmuje się wykonywaniem m.in. wycinanek, palm, byśków z ciasta i bibułkowych kwiatów.

Halina Witkowska prowadzi kuźnię kurpiowską w Pniewie. Jest laureatką wielu konkursów plastyki obrzędowej i na wyroby kulinarne. Jej specjalność to pyszne tradycyjne ciasteczka zwane fafernuchami.

Czym jest technika aplikacji (włóczką i sitowiem)? To oklejanie wydmuszki białym miąższem wydobytym z łodyżek sitowia i kolorową włóczka. Technika znana jest na Kurpiach w Puszczy Białej i na Podlasiu. Wydmuszkę smarujemy domowym klejem z mąki i owijamy spiralnie jej czubki białym miąższem i kolorową włóczką. W części środkowej jajka artystki tworzą wymyślne szlaczki z żółtej, zielonej i czerwonej włóczki na tle białego sitowia.

Technika woskowa (batikowa) to najstarszą i niegdyś najbardziej rozpowszechnioną techniką zdobienia pisanek w Polsce. Ornament maluje się – „pisze”, na powierzchni odtłuszczonego jajka pisakiem napełnionym roztopionym woskiem. W tym celu często używa się też innych narzędzi, np. patyczka zakończonego szpilką, który zanurzamy w roztopionym wosku.

Miejsce wydarzenia

Logo: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus