Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-04-27 10:52:06

„Spotkanie z podróżnikiem” – Arkiem Ziembą – Madagaskar

2017-05-1918:00 Bielański Ośrodek Kultury, Warszawa

Madagaskar to ostatni z wielkich lądów, który został zasiedlony przez człowieka. Pierwsi ludzie dotarli tutaj dopiero w pierwszym wieku naszej ery. Byli to wprawni żeglarze z terenów dzisiejszej Indonezji.

Cena biletu: Wstęp wolny!

Zapraszamy na „Spotkanie z podróżnikiem” – Arkiem Ziembą – Madagaskar

Madagaskar to ostatni z wielkich lądów, który został zasiedlony przez człowieka. Pierwsi ludzie dotarli tutaj dopiero w pierwszym wieku naszej ery. Byli to wprawni żeglarze z terenów dzisiejszej Indonezji. Przywieźli ze sobą typowo azjatyckie rośliny uprawne, jak choćby ryż, ale też język i obyczaje, jakże odmienne od tych spotykanych na kontynencie afrykańskim.

Wstęp wolny
piątek, 19 maja, godz.18.00

Od lat spędzam dużą część roku na Czerwonej Wyspie, gdzie poznaję nie tylko miejsca, krajobrazy, ludzi, język, ale też tradycje i obrzędy. Najbardziej niecodzienne dla nas, Europejczyków? Te związane z kultem zmarłych. Famadihana to obrzęd praktykowany przez Merina, którzy zamieszkują centralny płaskowyż. Po około siedmiu latach od śmierci zmarli wynoszeni są ponownie z grobowca. Święto czas zacząć. To najbardziej huczne i mające wszystkie miejscowe święta pod sobą! Zmarły po raz ostatni ma okazję „przebywać i bawić się” wspólnie z rodziną…
Zapraszam Was na Madagaskar na famadihana, czyli na przewracanie przodków!
Arek Ziemba

Arek Ziemba – lemury jedzą mu z ręki. Jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Czerwonej Wyspy w naszym kraju. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo.
Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach. W uporządkowanej i zaparagrafowanej Europie i na Madagaskarze, w kraju pogodnych Malgaszy. Na Czerwonej Wyspie, gdzie mało paragrafów, kierować się trzeba rozumem. Tutejsze reguły jednak tylko pozornie są proste. W rzeczywistości wyspa zaskakuje. Każdego dnia.
Czasem występuje w radiu i telewizji jako „człowiek od Madagaskaru”, trochę znawca, trochę odkrywca. Odbył kilka bardziej skomplikowanych wypraw po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana . Dziewicza żungla okazała się wrotami do wodospadów, które widzieli jako pierwsi biali. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem “Podróży Roku”.
www.ziembazmadagaskaru.pl

Miejsce wydarzenia

Logo: Bielański Ośrodek Kultury

Bielański Ośrodek Kultury

ul. Goldoniego 1
01-913 Warszawa

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus