Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Ostatnia aktualizacja: 2015-01-17 20:32:15
Logo: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Właściciel?
Jesteś właścicielem lub menedżerem tego miejsca bądź firmy? Zweryfikuj swoje powiązanie i edytuj stronę.

Opis

Front Muzuem Budynek Muzeum Budynek Muzeum

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – muzeum zajmujące się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej. Muzeum mieści się w Warszawie przy ul. Koziej 11.

Początki działalności

Muzeum Karykatury powstało 15 września 1978 jako oddział Muzeum Literatury. Inicjatorem powołania muzeum był Eryk Lipiński, znany dziennikarz, grafik i scenograf. Od lat 60. podejmował on próby stworzenia tej instytucji najpierw w ramach Muzeum Narodowego, a potem Muzeum Historycznego miasta Warszawy. Eryk Lipiński został pierwszym dyrektorem Muzeum Karykatury.

Początkiem zbiorów muzeum była prywatna kolekcja Lipińskiego, którą tworzył równocześnie z zabiegami o powołanie muzeum. Na tą pierwszą muzealną kolekcję złożyły się prace, będące darowiznami od autorów i właścicieli oraz kupowane przez Lipińskiego własnym sumptem, lub z improwizowanych wśród przyjaciół zbiórek funduszy.

Rozwój

Umocowanie formalne muzeum nie zagwarantowało jednak stałego miejsca ekspozycji wystaw, ani biura i magazynu zbiorów. Poza macierzystym Muzeum Literatury, wystawy Muzeum Karykatury najczęściej odbywały się w galerii tygodnika Szpilki. Taki stan rzeczy trwał przez pierwsze pięć lat istnienia muzeum.

W 1983 instytucja przeniosła się do obecnej siedziby - dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej 11. Uzyskanie praw do tego budynku i zdobycie funduszy na remont wymagało ogromnego zaangażowania ze strony Lipińskiego i jego współpracowników. Pierwszą wystawę na ulicy Koziej pt. Najlepsze prace w zbiorach Muzeum Karykatury otwarto 27 października 1983.

Równocześnie z przeprowadzką odbyło się formalne wydzielenie ze struktur Muzeum Literatury. Od początku 1983 Muzeum Karykatury jest samodzielną instytucją, placówką publiczną o charakterze kulturalnym, finansowaną przez budżet państwa.

Dziś

Stan muzealiów na koniec pierwszego roku samodzielnego funkcjonowania wynosił blisko 2500 obiektów. Dzisiaj, łącznie z depozytami, jest to około 20 tysięcy prac. W zbiorach znajdują się karykatury od XVIII-wiecznych po współczesne. Rocznie organizowane jest od 5 (np. w 2005) do nawet 9 (2000) wystaw: monograficznych autorów, tematycznych i pokonkursowych.

W kolekcji muzeum znajdują się prace klasyków, takich jak m.in.: Maja Berezowska, Julian Bohdanowicz, Antoni Chodorowski, Daniel Chodowiecki, Andrzej Czeczot, Honoré Daumier, Jerzy Flisak, Kazimierz Grus, Ha-Ga, William Hogarth, Zbigniew Jujka, Szymon Kobyliński, Franciszek Kostrzewski, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Jan Piotr Norblin, Andrzej Podulka, Juliusz Puchalski, Henryk Sawka, Jerzy Zaruba i Zbigniew Ziomecki.

Wydarzenia

Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016 - wystawa pokonkursowa w Muzeum Karykatury

Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016 - wystawa pokonkursowa w Muzeum Karykatury

2017-03-31 — 2017-05-21 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Warszawa

Od 31 marca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentowana będzie wystawa pokonkursowa pt. „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2016”. Przy ul. Koziej 11 zobaczymy prace laureatów ubiegłorocznej edycji zorganizowanego przez Muzeum konkursu „Czter

Krzysztof Grzondziel. Auto-lustracja - wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Krzysztof Grzondziel. Auto-lustracja - wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

2017-03-31 — 2017-05-21 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Warszawa

Od 31 marca 2017 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie będzie można oglądać prace Krzysztofa Grzondziela – uznanego polskiego karykaturzysty, rysownika, malarza i grafika. Indywidualna wystawa artysty jest nagrodą Muzeum

Mapa

większa mapka