Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Ostatnia aktualizacja: 2012-04-19 18:52:28
Logo: Zamek Ostrogskich

Zamek Ostrogskich

Właściciel?
Jesteś właścicielem lub menedżerem tego miejsca bądź firmy? Zweryfikuj swoje powiązanie i edytuj stronę.

Opis

Zygmunt Vogel, Widok pałacu Ordynackiego i klasztoru św. Kazimierza, 1785 Zygmunt Vogel, Widok pałacu Ordynackiego i klasztoru św. Kazimierza, 1785

zabytekZamek Ostrogskich, nazywany też Pałacem Gnińskich, Zamoyskich lub Ordynackiego – pałac mieszczący się w Warszawie przy ul. Tamka 41 na Powiślu.

Kasztelan krakowski książę Janusz Ostrogski zakupił w tym miejscu grunty pod koniec XVI wieku. Wtedy też rozpoczął budowę warownego zamku: zbudował piwnice i wzniósł mury, po czym przekazał teren rodzinie Denhoffów. Natomiast ta rodzina w roku 1681 odstąpiła grunty Gnińskim. Podkaclerzy koronny Jan Gniński zainicjował budowę pałacu według projektu Tylmana z Gemeren. Budowę ukończono w 2. połowie XVII wieku.

W początkach XVIII w. pałac stał się własnością rodziny ordynatów Zamoyskich (później nosił nazwę Ordynackiego). Od 1740 zmieniali się właściciele; w 1771 należał do Czapskich, potem zaś do Chodkiewiczów. W 1820 kupna pałacu dokonał sekretarz policji Michał Gajewski. Wkrótce dokonał jego przebudowy, dokonując znacznych zmian: dodał drugie piętro i oficyny (z przeznaczeniem na koszary). Wnętrza pałacu zmieniały swoje przeznaczenie. Mieściły się w nich kolejno: lazaret, fabryka wyrobów gumowych, Dom Zdrowia i instytut dla zaniedbanych dzieci. Od roku 1858 w pałacu swoją siedzibę miało Warszawskie Konserwatorium Muzyczne. Uczył się w nim, a następnie wykładał Ignacy Paderewski.

Konserwatorium przetrwało do 1939. Pałac został zniszczony podczas działań wojennych. Odbudowano go w latach 1949-1954 według projektu Mieczysława Kuzmy. Mieściła się w nim siedziba Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, a obecnie także Muzeum jego imienia.

Na placu obok pałacu znajduje się pomniczek w formie fontanny ze Złotą Kaczką.

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Mapa

większa mapka